Akropol













Akropol - w starożytnej Grecji osiedle, miasto lub jego część znajdująca się na wysokim wzgórzu, cytadela z pałacami i świątyniami.

Jest kilka dróg którymi można dojść do Akropolu, jedną z nich jest prowadzącą przez Odos Dioskouron jest to miejsce gdzie łączy się od strony północnego wschodu dzielnicy Plaki, z Theorias. Można jeszcze dotrzeć tam drogami które, przechodzą jedna przez starożytna Agorę a druga przez Odeon Heroda Attyka, od strony południowej. Obie te ścieżki są tym atrakcyjniejsze, pod tym względem ze nadają się do schodzenia. Do samego Akropolu można się dostać tylko od strony tarasu nad Agorą. Czasach starożytnych do wejścia prowadziła droga zwana Drogą Panatejską, która zakończona była potężną i wzniosłą bramą zwaną Propylejami. Obecnie teren ten nie jest już tak stromy i ostry przebiega przez brama tzw. rzymska która powstała w III stuleciu naszej ery.

Historia
Pierwsze akropole pojawiły się w drugiej połowie II tysiąclecia p.n.e. w miastach kultury mykeńskiej. W późniejszych założeniach z okresu klasycznego funkcja mieszkalna zanikła i akropol służył głównie celom publicznym i potrzebom kultu religijnego. W okresie hellenistycznym (III-I wiek p.n.e.) nastąpiło zróżnicowanie funkcji - jedne miasta budowały akropol włączony w system obronny miasta (np. Priene), podczas gdy w innych przeznaczano go na budowle służące wyłącznie celom reprezentacyjnym (np. Pergamon).

Najsłynniejszym akropolem jest akropol ateński. Inne znane akropole znajdują się m.in. w Mykenach, Tebach, Argos, Koryncie, Priene i Pergamonie.

Źródło: Wikipedia